ROK B / Dzisiaj jest środa, 29 maja 2024 r. 150 dzień roku Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji

Duchowa adopcja dziecka poczętego

 

W TRZECIĄ ŚRODĘ MIESIĄCA MSZA Z MOŻLIWOŚCIĄ PRZYJĘCIA DUCHOWEJ ADOPCJI O GODZ.18.30

Czym jest Duchowa Adopcja?

Pełna poprawna nazwa brzmi: "Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego Zagrożonego Zagładą". Nie jest to więc adopcja prawna dziecka po urodzeniu, pozbawionego opieki rodzicielskiej, do rodziny zastępczej, ale adopcja duchowa dziecka poczętego zagrożonego zabiciem w łonie matki. Wyrażana jest osobistą modlitwą jednej osoby o ocalenie życia dziecka wybranego przez Boga Dawcę Życia.Trwa przez 9 miesięcy, okres wzrostu dziecka w łonie matki. Zobowiązanie adopcyjne, poprzedza przyrzeczenie, które je utwierdza.

Natchnienie dla Duchowej Adopcji zaczerpnął, pod wpływem Objawień Matki Bożej z Fatimy, nieznany autor z Ruchu Błękitnej Armii czynnego gdzieś w Europie, który ideę nowej inicjatywy streścił w krótkiej modlitwie "Panie Jezu". Ulotkę z modlitwą znalazł w kruchcie katolickiej katedry w Londynie dr Paweł Milcarek, wykładowca filozofii chrześcijańskiej na WUSW w Warszawie. Dostrzegł w niej twórczą realizacje jednej z zasad św. Tomasza z Akwinu z której wynika, że "zaangażowanie w społeczne dzieło przynosi większe efekty, gdy odnosi się do konkretnych osób i samo jest osobistym zobowiązaniem".

Pomysł oraz tekst modlitwy opublikował w styczniowym nr. "Rycerza Niepokalanej" z 1987 roku, opatrując go zachęcającym komentarzem i krótkimi zasadami ideowymi nowej inicjatywy.

Na artykuł zareagowali oo. Paulini oraz osoby zgrupowane w kościele Ducha św. przy ul. Długiej 3 w Warszawie i już 2 lutego 1987 roku zorganizowali pierwsze rekolekcje i przyrzeczenia Duchowej Adopcji. Od 1990 roku różni świeccy krzewiciele zaczęli tę nową inicjatywę rozpowszechniać w Polsce, ale znanym ośrodkiem w Polsce do 1993 roku, w którym zakorzeniła się i utrwaliła dla całej Polski nowa inicjatywa, był ten jeden tylko kościół Ducha św. w Warszawie. Pielgrzymujące indywidualnie do 100 sanktuariów Matki Bożej w Polsce małż. K. i Z. Arkuszyńscy, "pielgrzymi obrony życia", 17.12.1992 roku odkryli w kościele Ducha św. tę nową inicjatywę, przenieśli ją do Gdańska i zaszczepili w 3 kościołach.

Z inspiracji ks. dr. K. Kurka krajowego duszpasterza rodzin z Episkopatu Polski, gdańscy "obrońcy życia" zorganizowali 12-13 listopada 1993 roku w kościele św. Antoniego u oo. Franciszkanów w Gdyni, sesję konsultacyjną dla diecezjalnych duszpasterstw rodzin z całego kraju, w celu upowszechnienia Duchowej Adopcji w Polsce.

W 1994 roku przeor kościoła Ducha św. w Warszawie o. St. Jarosz powołał Ruch Krzewienia Duchowej Adopcji z siedzibą przy tymże kościele i w tym również czasie powstał Ośrodek Informacji Ruchu Krzewienia Duchowej Adopcji, 80-526 Gdańsk, ul. K. Dunikowskiego 1/A 6, czynny do chwili obecnej.

Na prośbę zarządu Ruchu Krzewienia - Duchowa Adopcja została przyjęta do słynnego Jasnogórskiego Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Częstochowie. Przeor Jasnej Góry o. Szczepan Kośnik powołał Centralny Ośrodek Duchowej Adopcji przy Jasnogórskim Sanktuarium oraz przydzielił i wyposażył pokój dla ośrodka. Powołał również Krajowy Zarząd Ruchu Krzewienia Duchowej Adopcji (patrz dokumenty).

Inicjatywie oraz Ruchowi Krzewienia Duchowej Adopcji błogosławieństwa udzielił Ojciec św. Jan Paweł II. 

 
Parafia Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie

ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 11
10-456 Olsztyn

e-mail: kancelaria@redemptor.olsztyn.pl

 Numer konta bankowego parafii:
 BANK PEKAO SA
 45 1240 1590 1111 0000 1452 4608

projekt: artformat.pl / wykonanie, system VCMS: virtualmedia.pl - strony internetowe Olsztyn
ogrody zimowe

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu w Twojej przeglądarce. X