ROK B / Dzisiaj jest środa, 29 maja 2024 r. 150 dzień roku Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji

SODALICJA MARIAŃSKA

 

 

 

 

Sodalicja Mariańska przy naszej parafii jest jedyną taką w naszej diecezji. Powstała w 1996 r. za sprawą ks. Krzysztofa Bielawnego. To on, chodząc po kolędzie jako wikary, namawiał do założenia takiej wspólnoty.

Członkowie  Sodalicji zobowiązani są do codziennego odmawiania Różańca, a tzw. margaretki modlą się za kapłanów, każda za znanego sobie z imienia i nazwiska. A przede wszystkim swoją postawą życiową mają świadczyć o swojej wierze i zawierzeniu Maryi.

Historia powstania sodalicji w Polsce również związana jest z Warmią. W 1564 kard. Stanisław Hozjusz, ówczesny biskup warmiński, sprowadził do Polski jezuitów, a pierwsza Sodalicja Mariańska została erygowana w Braniewie w 1571 r. przy kolegium jezuickim. Tuż przed II wojną światową było około 1500 sodalicji, do których należało ponad 100 tys. osób. Sodalistą był również Karol Wojtyła. Po wojnie władze komunistyczne zdelegalizowały tę organizację. Ich działalność została wznowiona w 1980 r. za sprawą kard. Stefana Wyszyńskiego.

- Aby zostać sodalistą, należy złożyć przyrzeczenie sodalicyjne, a później ślubowanie Matce Bożej, które odbywa się na Jasnej Górze. To jest zobowiązanie na całe życie. Mówimy: „Święta Maryjo, Bogarodzico Dziewico, ja obieram dzisiaj Ciebie za moją Panią, moją orędowniczkę, patronkę i matkę. Postanawiam sobie mocno i przyrzekam, że Cię nigdy nie opuszczę i nie powiem, i nie uczynię nic przeciwko Tobie, i nie pozwolę nigdy, by inni w mojej obecności przeciw Twojej czci mówili lub czynili. Błagam Cię więc, przyjmij mnie na zawsze za sługę i dziecko Twoje. Bądź mi pomocą we wszystkich moich sprawach i nie opuszczaj mnie w godzinie śmierci. Amen".

 

Oficjalna strona Sodalicji Mariańskiej: http://www.sodalicja.pl


 
Parafia Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie

ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 11
10-456 Olsztyn

e-mail: kancelaria@redemptor.olsztyn.pl

 Numer konta bankowego parafii:
 BANK PEKAO SA
 45 1240 1590 1111 0000 1452 4608

projekt: artformat.pl / wykonanie, system VCMS: virtualmedia.pl - strony internetowe Olsztyn
ogrody zimowe

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu w Twojej przeglądarce. X